Costa Smeralda

Costa Smeralda

Costa Smeralda (што во превод од италијански значи смарагд, но исто така е и име на познатиот сардиниски туристички брег) ќе биде првиот брод на Costa кој е целосно напојуван и придвижуван со помош на LNG (liquefied natural gas). Бродот сеуште се гради во Финска од страна на Meyer Turku и ќе биде пуштен во употреба во Октомври 2019. Бродот ќе има тежина од 182,700 тони и ќе има 2,612 кабини во кои ќе можат да се сместат 6,518 патници.

Costa немаат дадено премногу детаљи околу тоа што можеме да очекуваме на Smeralda, но открија дека кабините ќе бидат дизајнирани од Dordoni Architetti, архитектонско студио базирано во Милано. Тие се една од четирите фирми ангажирани за дизајнот на бродот, а целосниот дизајн ќе биде воден од Adam D. Tihany.

Дизајните ќе бидат базирани на италијански градови, каде секоја палуба ќе претставува добро позната дестинација. Кабините ќе имаат фотографски панел со вграден екран кој ќе емитува видео од поглед од одреден италијански град. Ѕидовите во вцињата ќе биат уредени да изгледаат како да се направено од мермер со огромент прозор од туш кабината.

Крстарење низ Италија – Франција – Шпанија – Балеари

7 ноќи / 8 дена

Поаѓање од Савона

BASIC *гарантирана категорија

Внатрешна двокреветна кабина * гарантирана кат. IV / по лицe Прозорска двокреветна кабина * гарантирана кат. EV / по лице Балконска двокреветна кабина * гарантирана кат. BV / по лице Датум
Еур 549 Еур 639 Еур 749 18/04/2020
09/11 3то и 4то Возрасно лице во кабина 200 Еур, 07/12 и 14/12 3 и 4 Возрасно лице во кабина 150 Еур и 1/1 кабини нема на распологање 04/01, 11/01, 18/01 и 25/01 3 и 4 Возрасно лице во кабина 160 Еур
04/01, 11/01, 18/01 и 25/01 нема 1/1 кабини на располагање

COMFORT

Внатрешна Прозорска Балконска Датум
двокреветна кабина ClassicIC двокреветна кабина PremiumIP двокреветна кабина ClassicIC двокреветна кабина PremiumIP двокреветна кабина ClassicIC двокреветна кабина PremiumIP
Еур 669 Еур 719 Еур 769 Еур 819 Еур 889 Еур 959 18/04/2020
3то и 4то Возрасно лице во кабина 275 Еур
Доплата за 1/1 кабина +50%

Временска табела на патувањето

Пристанишни такси 150 еур
Задолжителни напојници кои патникот ги плаќа на бродот изнесуваат: За возрасни 10 еур на ноќ по лице, Деца од 4 до 14 год 5 еур, Деца до 4 години не плаќаат, Коста осигурување 11 еур (не е задолжително).

Цената вклучува:

 • Крстарење со бродот по програмата
 • Сместување во избраната кабина (купатило/WC, клима, сеф, фен, тв)
 • Проширен полн пансион на бродот (вечера, полноќна закуска, доручек, ручек, ужина)
 • Свечена вечера и наздравување со капетанот
 • Целодневни анимации
 • Забавна вечерна програма во салоните и баровите со музика во живо
 • користење на бродските простории и опрема (библиотека, фитнес центри, базен, лежалки на палуба, сауна, пешкири…)
 • Претстави во театар
 • Влезници за казино, ноќни клубови…
 • Спортски активности (аеробик, stretching, bodydancing, и слични активности со инструктор во сали)
 • Дневни активности (игри, лов на изгубено злато, квизови, турнири, караоке, танц курсеви…)
 • Пакет пијалоци” PRANZO&CENA” вклучен за Комфорт Класик кабини ( за сите патници во кабина)
 • Пакет пијалоци “ BRINDIAMO” вклучен за Комфорт Премиум кабини ( за сите патници во кабина)

Цената не вклучува:

 • Бакшиш
 • Пијалоци на брод
 • Излети на копно
 • Третмани во wellness центри и козметички салони, лични фитнес тренинзи со инструктор
 • Медицински услуги
 • Costa осигурување

*** Компанијата го задржува правото на промена на цените без претходна најава

Ве молиме да побарате програма за одреден брод дата*

rolex replica
rado replica uk
breitling replica sale
rolex replica sale
replica rolex sale