Неоткриената Магија на Норвешките Фјордови 09.08.2024 – 19.08.2024

C:\Users\NELKO\Documents\ViberDownloads\norveshki fjordovi.jpg

Поаѓање: 09. Август 2024.

10 дена / 9 ноќи

Ден Датум Пристаниште Пристигнување Заминување
Недела 11/8/2024 Copenhagen, Denmark 18:00
Понеделник 12/8/2024 At Sea
Вторник 13/8/2024 Hellesylt, Norway 09:00 09:45
Вторник 13/8/2024 Geiranger, Norway 12:00 21:00
Среда 14/8/2024 Alesund, Norway 07:00 17:00
Четврток 15/8/2024 Flaam, Norway 07:00 18:00
Петок 16/8/2024 At Sea
Сабота 17/8/2024 Kiel, Germany 09:00 19:00
Недела 18/8/2024 Copenhagen, Denmark 08:00

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО Е ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА-КАБИНА

(уплатата е во денарска противвредност по курс 62.00)

Дата на поаѓање Услуга Цена во внатрешна кабина по лице Цена во прозорска кабина по лице Цена во балконска кабина по лице
09. Август 2024 FB (Полн пансион) 2.990€ 3.190€ 3.390€
Еднокреветна кабина На барање

3 и 4 возрасно лице над 18 години во сите типови кабини попуст 370 €

Деца до 18 години во сите типови кабини попуст 750 €

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

 • Скопје Загреб Копенхаген (Croatia Airlines) – Копенхаген Белград Скопје (Air Serbia)
 • Багаж: Рачен багаж 8кг + чекиран багаж 23кг
 • Пристанишни такси 160 € по лице
 • Напојници на бродот 84 € по лице
 • 2 ноќевања со појадок во хотел Tivoli Copenhagen 4*
 • Сместување во двокреветни внатрешни, прозорски или балконски кабини на MSC Euribia на база Full board (појадок, ручек, вечера и закуски)
 • Сите трансфери според програмата
 • 09.08.2024 – Разглед на Паркот Тиволи + вклучен ручек
 • 10.08.2024 – Разглед на Копенхаген + ручек во Historical house Nyhavn (пијалоци за време на ручекот не се вклучени)
 • 18.08.2024 – Пивска посета на областа и музејот Карлсберг (вклучени дегустација на пиво и ручек)
 • Лиценциран пратител од Скопје
 • Организација на патувањето

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Меѓународно патничко здравствено осигурување со ковид покритие и покритие од откажување на аранжман МКД 370 (Еуролник)
 • Шатл бус на местата каде бродот е усидрен подалеку од центарот на градот
 • Пијалоци на бродот
Ден / Место Програма на патување
 1. Ден (09.08.2024)

СК О ПЈЕ -КОПЕНХАГЕН

Состанок на групата на аеродром Скопје во 03:45 часот. Полетување за Копенхаген преку Загреб во 05:45 часот. Слетување во Копенхаген во 10:30 часот. По пасошките и царински формалности, тргнуваме кон хотелот. Оставаме багаж во хотелот и тргнуваме пешки кон Паркот Тиволи кој е во непосредна близина. Чек ин формалностите во хотелот ќе ги завршиме по разгледот на Паркот Триволи.

 

Шармантниот главен град на Данска, е град кој без напор ја спојува историјата со модерноста, правејќи го задолжителна дестинација за патниците. Со својата неверојатна архитектура, живописни канали и пријатна атмосфера, овој град има по нешто за секого. Копенхаген е познат по својот бајковит шарм, со иконскиот брег Нихавн обложен со шарени згради од 17 век, создавајќи совршена сцена за разгледница. Крунскиот скапоцен камен на градот е историските градини Тиволи, волшебен забавен парк кој датира од 1843 година, кој нуди забава за сите возрасти.

Копенхаген е рај за велосипедистите, со мрежа од велосипедски патеки кои го олеснуваат истражувањето на градот на две тркала, овозможувајќи ви да посетите знаменитости како статуата на Малата сирена или замокот Розенборг.

Данската престолнина е дом на музеи од светска класа, вклучувајќи ги Националната галерија, Националниот музеј и музејот за дизајн, кои го прикажуваат богатото културно наследство на земјата.

Паркот Тиволи (со вклучен ручек)

Добредојдовте во вториот најстар забавен парк во

светот и трет најпосетуван во Европа!

Во центарот на Копенхаген, блиску до централната станица и популарната шопинг улица Strøget, ќе ја најдете најпосетуваната туристичка атракција во Данска, Тиволи! Основана од Георг Карстенсен во 1843 година и претежно градината е во голема мера иста денес како и тогаш.

Искористете ја шансата да добиете приватна турнеја во градината и да се воодушевите од нејзиниот радосен амбиент, прекрасните цвеќиња и да дознаете за историјата и приказните зад неа. Вклучен ручек.

Сместување во хотелот околу 16:00 часот. Слободно попладне.

2. ден (10.08.2024)

Копенхаген

Започнете ја вашата пешачка тура од центарот на Копенхаген, близу до монументалниот влез во познатиот забавен парк Тиволи Гарден од 1843 година. Направете пат кон обемниот плоштад на Градското собрание со огромната зграда на Градското собрание на едниот крај. Изграден во 1905 година од архитектот Мартин Нироп, инспирацијата ја зема од градското собрание на Сиена во Тоскана. Продолжете по Strøget – најдолгата пешачка шопинг област во Европа, обложена со историски стари згради, познати продавници со брендови и улични забавувачи.

Погледнете ја големата неокласична црква „Пресвета Богородица“, завршена во 1829 година и веднаш до неа главната зграда на Универзитетот во Копенхаген, основан во 1479 година. Продолжете по старите тесни улички низ шармантниот Гробродреторв – Плоштадот на сивите фраери, така именуван по манастирот што стоеше овде до 1500-тите.

Централен Копенхаген ги вклучува најстарите населби во градот со мали, тесни улички и криви куќи. Овде ќе најдете некои од најпопуларните атракции во градот, политичкиот и историскиот центар, како и огромен број одлични трговски улици, пријатни кафулиња, ресторани, зелени оази, шармантни канали и модерен брег.

Стариот центар на Копенхаген е вкрстен со интересни мали премини и улички, одлични за истражување и фотографирање. Само тргнете по улиците како Strøget и Læderstræde и држете ги очите отворени лево и десно за некои од најдобрите примери! Во волшебниот стар градски центар лесно се движите пеш. Strøget, најдолгата пешачка улица во Европа, се движи низ градот, обезбедувајќи добра почетна точка за истражување на пријатна атмосфера на тесните споредни улички со нивните кафулиња и продавници.

Погледнете ја Тркалезната кула – кула од 17 век изградена како дел од комплексот на црквата Тринитатис, но всушност се користи за астрономски студии и денес најстарата функционална опсерваторија во Европа.

Продолжувајќи покрај третата најстара црква во Копенхаген, црквата Свети Николај, ќе се упатите кон Новиот плоштад на кралот. Основан во 1670 година и инспириран од Place Vendome во Париз, овој елегантен плоштад е опкружен со благороднички палати, Кралскиот театар од 1874 година и модерниот Hotel D’Angleterre – еден од најстарите хотели со 5 ѕвезди во Северна Европа. Завршете ја вашата турнеја во живата област Nyhavn – шарената област на каналот од 1600-тите, обложена со ресторани и кафулиња во историските куќи. Ручек во локален ресторан Historical house Nyhavn (пијалоци не се вклучени).

Попладневно крстење по каналите на Копенхаген. Релаксиран и фантастичен поглед на стариот Копенхаген додека пловите по неговите канали.

3. ден (11.08.2024)

Копенхаген, укрцување на МСЦ Еурибиа

MSC Euribia naming ceremony | MSC Cruises

Одјавување од хотелот во 11:00 часот. Трансфер до пристаништето каде се укрцуваме на нашиот брод MSC Euribia.

MSC Euribia пуштена во пловидба во Јуни 2023 е финална еволуција на бродовите на МСЦ која плови на LNG погон, најчистото и најефикасно гориво кое е во моментот достапно во поголеми количини. Бродот е опремен со првокласна технологија за прочистување на отпадните води и стопанисување со отпадот. Дизајниран е имајќи ја во предвид иднината која овозможува воведување на нови иновации и други алтернативни горива.

Испловување во 18:00 часот.

4.ден (12.08.2024)

Пловидба

MSC Euribia - The new cruise ship | MSC Cruises

MSC Euribia - The new cruise ship | MSC CruisesДен за пловидба на отворено море. Уживајте во содржините на бродот Еурибиа.
5. ден (13.08.2024)

Geiranger Fjord Norway Stock Photo - Download Image Now - Norway, Cruise - Vacation, Fjord - iStockХелесилт, Гејрангер

Хелесилт, Норвешка:

Сместено на чело на прекрасниот Sunnylvsfjorden, Хелесилт е живописно норвешко село со богата историја која датира од ерата на Викинзите. Посетителите можат да уживаат во фасцинантниот поглед на местото и водопадот Хелесилт, бродот тука застанува на само 45 минути.

Гејрангер, Норвешка:

Гејрангер е село на списокот на светското наследство на УНЕСКО, сместено на брегот на иконскиот Гејрангерфјорд. Оваа област е позната по своите драматични пејзажи, вклучувајќи ги познатите водопади „Седум сестри“ и водопадот „Суитор“. Истражете ја историјата на фјордот и неговата улога во културното наследство на регионот.

6. ден (14.08.2024)

АЛЕСУНД

Ålesund & Sunnmøre - Where mountains and fjords meet the ocean

 

Алесунд, Норвешка:

Алесунд е познат по својата неверојатна Арт Нову архитектура, резултат на реконструкција по разорниот пожар во 1904 година. Богатата поморска историја и живописниот амбиент на градот го прават фасцинантна дестинација. Истражете го музејот Алесунд за да дознаете повеќе за минатото на градот.

7. ден (15.08.2024)

Флам

12 Things You Need to Know About Flåm

Флам, Норвешка:

Флам е мало село сместено во Аурландсфјорд, опкружено со високи планини. Посетителите можат да одат на живописно патување по железницата Flåm, една од најстрмните железнички линии со стандарден колосек во светот, за да дознаат за историјата на овој оддалечен регион и неговите воодушевувачки пејзажи.

8. ден (16.08.2024)

Пловидба

Welcome aboard the world's first net zero cruise

Ден за пловидба и уживање во содржините на бродот

MSC Euribia: alles over het nieuwe vlaggenschip van MSC Cruises

9. ден (17.08.2024)

Кил

Kiel-Wiki

Кил, Германија:

Кил, истакнат пристанишен град на Балтичкото Море, може да се пофали со богато поморско наследство. Прошетајте по брегот и откријте ја нејзината поморска историја во Германскиот поморски споменик и во Поморскиот историски музеј. Историјата на градот е испреплетена со неговите поморски традиции.

10. ден (18.08.2024)

Копенхаген, Скопје

A short history of the Oresund Bridge

Пристигнување на бродот во Копенхаген во 08:00 часот. Искрцување од бродот до 10:00 часот. Не чека нашиот автобус кој ќе не однесе во Карлсберг областа.

Пивска посета на областа и музејот Карлсберг (вклучени дегустација на пиво и ручек)

Од 2018 година, една од најпопуларните туристички атракции во Копенхаген, Visit Carlsberg, е затворена и е подложена на голема модернизација. На 1 декември 2023 година, Visit Carlsberg повторно го отвори домот на Карлсберг. Ги отвора вратите за нова и пообемна изложба и икона историска област за локалното население и туристите кои се жедни да ја видат, слушнат и вкусат приказната за Џ. Јакобсен и неговото семејство – или кои сакаат да уживаат во ладно, свежо сварено пиво во дворот на старата пиварница.

Пивото се приготвува на врвот на Valby Bakke во Копенхаген од 1847 година, каде што J.C. и Карл Јакобсен обработил се што Карлсберг прави и денес. Овде страста и науката се споија за прв пат, за да ја следат вечно горливата желба во потрага по совршенство – Семпер Арденс.

Внатре во вратите на куќата Карлсберг ќе најдете изложба проширена од 1000 на 3000 м2, историско и заштитено подрачје со нов ресторан и бар, можност да доживеете штала со прекрасни коњи за подготовка, колекција шишиња што ќе воодушеват, архитектонски градби, дегустации на пиво, како и обиколки со водич во старите визби, каде ќе бидат откриени некои од најдобро чуваните тајни и приказни.

Куќата на Карлсберг првпат беше отворена за јавноста во 1982 година. Од нејзиното отворање, во областа е сместена првата пиварница, J.C. Јакобсен на Валби Баке во Копенхаген – во дворот на старата пиварница во Гамле Карлсберг Веј11. Уникатен амбиент за историска приказна со своите историски и добро сочувани градби.

Трансфер до аеродромот во Копенхаген за нашиот лет за Скопје преку Белград со Air Serbia во 20:20 часот. Слетување во Скопје во 02:00 часот.

СМЕСТУВАЊЕ: Брод МСЦ Еурибиа. Агенцијата организатор на ова патување не ги одредува броевите на кабини и палубите на кои истите се наоѓаат. Го обезбедува типот на кабина кој е резервиран.

НАПОМЕНА: За реализација на ова патување е потребен минимум од 30 патници.

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ: За резервација на овој аранжман потребна е уплата од 50%, остатокот 30 дена пред почеток на патувањето.

ОТКАЗЕН РОК: До 30 дена пред патувањето се задржува 50 % од цената, од 29 дена до почетокот на патувањето 100% од цената.

 • Агенцијата организатор на ова патување го задржува правото на промена на редоследот на поединечни содржини од програмата доколку од тоа има потреба од објективни причини. Организаторот го задржува правото на промена на цена во случај на промена на курсот на монетарниот пазар и слично.
 • Цената на факултативните излети и трансфер автобусите може да варира до самото поаѓање на бродот.
 • Организатор на ова патување е Ел Мундо, Скопје.
 • Бродската компанија MSC Cruise го задржува правото на измена на рутата без претходна најава.
 • Програмата е лекторирана од лектор Ксенија Митева.
 • Важат општите услови на патување на Ел Мундо и СКТМ.

ЕЛ МУНДО

Бул Партизански одреди 62А

02/3051748

C:\Users\NELKO\Desktop\Curves_Right.pngwww.elmundo.com.mk