Со Ел Мундо преку Атлантикот. Од Шпанија до Бразил! Прекуокеанско Групно Крстарење (19.11- 08.12.2024)

\\NELKO-PC4\SharedFolder\2024 GRUPI\ELMUNDO PREKUOKEANSKI1.jpg

 

 

Крстарење со MSC GRANDIOSA

20 дена / 18 ноќи

Атлантик – Шпанија, Португалија, Бразил

Поаѓање од Скопје: 19 ноември 2024

https://www.mscbook.com/images/dts/images/msc/iti/itin/UU5G.jpg

Ден Датум Пристаниште Пристигнување Заминување
Среда 20/11/2024 Малага (Гранада), Шпанија 17:00
Четврток 21/11/2024 Пловидба
Петок 22/11/2024 Фунчал (Мадеира), Португалија 09:00 17:00
Сабота 23/11/2024 Санта Круз де Тенерифе, Шпанија 09:00 18:00
Недела 24/11/2024 Пловидба
Понеделник 25/11/2024 Пловидба
Вторник 26/11/2024 Пловидба
Среда 27/11/2024 Пловидба
Четврток 28/11/2024 Пловидба
Петок 29/11/2024 Пловидба
Сабота 30/11/2024 Масејо, Бразил 08:00 19:00
Недела 1/12/2024 Пловидба
Понеделник 2/12/2024 Салвадор, Бразил 07:00 19:00
Вторник 3/12/2024 Пловидба
Среда 4/12/2024 Пловидба
Четврток 5/12/2024 Рио де Жанеиро, Бразил 08:00 18:00
Петок 6/12/2024 Иљабела, Бразил 08:00 19:00
Сабота 7/12/2024 Сантос, Бразил 06:00
Ден / Место Програма на патување
1. ден (19.11.2024)

СКОПЈЕ – МАЛАГА

Australia from Turkish Airlines

Состанок на групата на Меѓународниот аеродром Скопје во 07:00 наутро. Завршување на чек ин процедурите и лет до Истанбул во 08:45. Продолжување за Малага во 13:50. Слетување во Малага во 16:30. Трансфер до хотелот. Слободна вечер, ноќевање.
2. ден (20.11.2024)

МАЛАГА

6 Things To Know Before Traveling To Malaga – Devour Tours

Малага, родното место на Пабло Пикасо, е шармантен пристанишен град со богато културна наследство. Истражете го замокот Алказаба, шетајте по живописната променада на брегот и посетете го Пикасо музејот за да уживате во делата на легендарниот уметник. Уживајте во автентични тапас во локалните таверни. Малага е позната и по своите живописни паркови, како што е паркот Парке де Малага, каде што можете да се опуштите во зелената оаза и да уживате во прекрасниот пејзаж. Градот нуди и одлични можност за шопинг, а особено пазарот на Атаразана е место каде што ќе најдете разнообразни производи, од свежи плодови и зеленчук до традиционални специјалитети. Прошетка низ центарот на Малага и одјавување од хотелот. Трансфер до пристаништето и процедура на качување на бродот.
3. ден (21.11.2024)

Пловидба

MSC Grandiosa New Cruise Ship All Itineraries!, 53% OFF

Слободно време за уживање на содржините на бродот
4. ден (22.11.2024)

ФУНЧАЛ, (Мадеира)

Madeira Cable Car Ride Funchal - YouTube

Предлог разглед на Фунчал организиран од бродот: Еур 39,-

Градот Фунчал во Португалија, на островот Мадеира, привлекува туристи со своите прекрасни ботанички градини, традиционални пазари и шарени улички. Оваа прекрасна дестинација нуди и изобилство на места за уживање во одличната храна и вино. Историските и културни забелешки, како старите фортификации и катедралите, додатно ја збогатуваат посетата на туристите.

5. ден (23.11.2024)

Санта Круз де Тенерифе,

Santa Cruz de Tenerife - Smart Tourist Destination

Предлог пешачки разглед на централното подрачје на градот.

Санта Круз де Тенерифе, најголемиот град на островот Тенерифе, привлекува со своите прекрасни плажи, културни забелешки и убави природни пејзажи. Познат е и по своите карневали, кои се сметаат за некои од најголемите во светот. Туристите можат да уживаат во богатството на традиционалната шпанска кујна и автентичниот амбиент на локалните ресторани.

6-11 ден (24-29.11.2024)

Пловидба

MSC Grandiosa New Cruise Ship All Itineraries!, 53% OFF

Денови кога пловиме преку Атлантикот, време за уживање на содржините на бродот
12. ден (30.11.2024)

Масејо (Бразил)

Maceio: A rich tourist destination

Предлог уживање на една од плажите, еур 35 – 55.

Градот Масејо во Бразил е познат по своите снежно бели плажи, кристално чисто море и вчудоневидувачка природа. Оваа дестинација е совршена за уживање во сонцето и активности на отворено како шетање, нуркање, пливање и и сурфање. Туристите можат и да го истражуваат обилното морско животно богатство преку нуркање со маска или во длабоки води со целосна опрема.

13. ден (01.12.2024)

Пловидба

MSC Grandiosa New Cruise Ship All Itineraries!, 53% OFF

Слободно време за уживање на содржините на бродот
14. ден (02.12.2024)

САЛВАДОР(Бразил)

2024 Private City Tour in Salvador provided by Your Tour Brazil

Предлог разглед на Салвадор организиран од бродот, Еур 35.

Салвадор, прекрасниот град во североисточниот дел на Бразил, привлекува туристи со својата богата култура, традиционална музика и историски забелешки. Градот познат како „Градот на Богињите“, нуди уникатно искуство на почетокот на бразилската историја. Познатите кулинарски специјалитети, како на пример акараје и моккека, ги оставаат туристите зачудени со нивниот вкус и разновидност.

15-16 ден (03-04.12.2024)

Пловидба

MSC Grandiosa New Cruise Ship All Itineraries!, 53% OFF

Слободно време за уживање на содржините на бродот
17. ден (05.12.2024)

Рио де Жанеиро (Бразил

aerial photography of cityscape near sea

Предлог 4 часовен разглед поглед на Рио од Корковадо. Еур 85.

Рио де Жанеиро, градот на салсата и самбата, е дом на некои од најпознатите плажи во светот, вклучувајќи ја и Ипанема и Копакабана. Оваа културна метропола нуди богата историја, улична уметност и вибрантен ноќен живот.. Од друга страна, историските знаменитости како Христос Спасителот и Стариот град, ги привлекуваат туристите за да ги истражат богатствата на градот.

18. ден (06.12.2024)

Иљабела(Бразил)

Visit Ilhabela: 2024 Travel Guide for Ilhabela, São Paulo State | Expedia

 

Предлог ден на плажата JABAQUARA, еур 48. 

Островот Иљабела во Бразил е рај за природољубители, со своите прекрасни плажи, тропски џунгли и кристално чисти води. Туристите можат да уживаат во активности како нуркање, пешачење и кајак. Освен природата, островот нуди и богатство на културни историски знаменитости, вклучувајќи го и Музејот на морето и старите цркви.

19. ден (07.12.2024)

САНТОС САО ПАОЛО

50 Incredible Things to Do in São Paulo • I Heart Brazil

Сао Пауло, најголемиот град во Латинска Америка, е познат по својата динамична култура, изобилство на ресторани и шопинг центри, како и за своите музеи и уметнички сцени. Оваа мегапола нуди разновидни искуства за секој вкус. Туристите можат да уживаат во разгледувањето на современата архитектура, културните изложби и живата музичка сцена. На овој разглед ќе ги видиме најрепрезентативните туристички атракции на градот. Започнуваме со презентација на паркот Ибирапуера, нашата главна зелена површина. Ќе зборуваме и за историската важност на Обелискот во Сао Паоло и на споменикот на Бандеирас. Ќе видиме и неколку архитектонски дела на Оскар Нимаер, како што се Музејот на современа уметност (MAC) и Ока. После тоа, ќе продолжиме низ благородничките населби на Jardins, истакнувајќи го архитектонскиот дизајн на хотелот Unique и традиционалната црква Nossa Senhora do Brasil, додека не пристигнеме во Vila Madalena. Таму ќе ја откриеме необичната и шарена Алеја на Бетмен, со нејзините мурали покриени со графити. Подоцна, ќе ја преминеме симболичната Авенида Паулиста и ќе ги видиме импозантните згради Копан и Италија. Покрај Вале до Анхангабау, општинскиот театар, канцеларијата на Градското собрание, Pátio do Colégio, манастирот Сао Бенто и прекрасната Митрополитска катедрала, која се наоѓа во Прача да Се. Постојки за посети на 4-часовниот разглед: Ibirapuera (Споменик на знамињата и музеј на современа уметност – MAC) и Beco do Batman. Ручек во локален ресторан. Околу 20:00 часот тргнуваме кон аеродромот за процедурите на чекирање за нашиот лет.
20. ден (08.12.2024)

Сао Паоло Истанбул Скопје

Полетување во 00:05 часот, слетување во 18:40 по локално време во Истанбул. Пеодолжување на летот за Скопје во 20:25. Слетување во Скопје во 19:55 часот. Крај на програмата

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО Е ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА КАБИНА

(уплатата е во денарска противвредност по курс 62.00)

Датум Цена за сместување/услуга
19. ноември 2024 Балконска кабина
Цена по лице 3.480 Еур
 • 3 и 4 возрасно лице над 18 години
  • Во балконска кабина – 2.990 €
 • Деца до 18 години
  • Во балконска кабина – 1.990 €

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски превоз Скопје Истанбул Малага – Сао Паоло Истанбул Скопје
 • Рачен багаж 8кг + чекиран багаж (2 парчиња) x 23кг
 • 17 ноќевања со проширен полн пансион (појадок, ручек, закуски и вечера) на бродот MSC GRANDIOSA во двокреветни балконски кабини на Full board
 • 1 ноќевање во хотел во Малага со 4*, на база ноќевање со појадок
 • Напојници на бродот 204 € по лице
 • Пристанишни такси 300 € по лице
 • Трансфери Малага (аеродром) – хотел – Малага (пристаниште)
 • Разглед на Сао Паоло со вклучен ручек на 07.12.2024
 • Пратител на групата на Македонски јазик
 • Организација на патувањето

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Меѓународно патничко здравствено осигурување со ковид покритие (Еуролинк) МКД 870 на барање.
 • Пијалоци на брод.
 • Шатл автобуси на дестинациите каде што пристаништето е релативно далеку до градот (10-15 €, се плаќа на бродот)
 • Разгледите на дестинациите организирани од бродот, Фунчал, Масејо, Салвадор и Рио де Жанеиро.

СМЕСТУВАЊЕ: Брод MSC Grandiosa Агенцијата организатор на ова патување не ги одредува броевите на кабини и палубите на кои истите се наоѓаат. Го обезбедува типот на кабина кој е резервиран.

НАПОМЕНА: За резлизација на ова патување е потребен минимум од 14 патници.

Услови на плаќање: За резервација на овој аранжман потребна е уплата од 50%, остатокот 30 дена пред почеток на патувањето.

ОТКАЗЕН РОК: До 40 дена пред патувањето се задржува 50 % од цената, од 39 дена до почетокот на патувањето 100% од цената.

 • Агенцијата организатор на ова патување го задржува правото на промена на редоследот на поединечните содржини од програмата доколку од тоа има потреба од објективни причини. Организаторот го задржува правото на промена на цена во случај на промена на курсот на монетарниот пазар и слично.
 • Организатор на ова патување е Ел Мундо, Скопје.
 • Бродската компанија MSC Cruise го задржува правото на измена на рутата без претходна најва.
 • Програмата е лекторирана од лектор Ксенија Митева.
 • Важат општите услови на патување на Ел Мундо и СКТМ.

 

 

C:\Users\NELKO\Desktop\Curves_Right.png

ЕЛ МУНДО

Бул Партизански одреди 62А

02/3051748

elmundo@elmundo.com.mk

www.elmundo.com.mk